Z ostatniej chwili:
 

Pierwsze zasady. Koniec dominacji nożnej.

Opublikowano dnia: 13 wrz 2012 | Komentarze: 0

W 1870 roku do rywalizacji międzyuczelnianej dołączyła Columbia. Dzięki temu rywalizowały już między sobą 3 drużyny (Columbia, Princeton, Rugters).

Princeton na własnym boisku wygrało dwa razy z Rutgers (władze uczelni Princeton nie pozwoliły na mecz wyjazdowy).
Nie złamało to chęci do gry w drużynie Rutger którzy zaproponowali mecz reprezentacji uniwersytetu Columbia (Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku, założony królewskim aktem fundacyjnym 31.10.1754 jako King's College, w 1794 przemianowana na Columbia College. Obecna nazwa od 1896 r.). Uczelnia ta nie miała wówczas drużyny ale wyzwanie przyjęli.

Rutgers pokonali drużynę Lions (tak się potocznie nazywa drużynę football'ową uniwersytetu Columbia)  na boisku w New Brunswick 6:3 i było to pierwsze ich zwycięstwo.

Jesienią 1871 studenci Princeton założyli pierwszy w USA uczelniany związek piłkarski. Tymczasem na uczelni Yale, po 12 latach, zniesiono zakaz gry w piłkę i w 1872 r. David Sheley Staff został wybrany na pierwszego kapitana Yale Football Association.

Wszystkie wyżej wymienione drużyny uczelniane uprawiały grę, która miała coraz więcej wspólnego z dzisiejszą piłką nożną.

Harvard był tą uczelnią, która była zwolennikiem innego stylu gry i z czasem wpłynęła na zmianę jej wizerunku. Zakaz gry w piłkę zniesiono tu w 1872 r. Grą, którą uprawiali studenci, także miała bliżej do piłki nożnej niż rugby czy znanego nam football’u amerykańskiego. Różniła się tym, że zawodnik mógł podnieść piłkę w każdej chwili i biec z nią w rękach, ale tylko jeśli był goniony przez przeciwnika. Nieświadomie zaprezentowano jedną z głównych zasad rugby (możliwość trzymania piłki w rękach). Ta nowa gra nazwana „Boston game” oddzieliła Harvard od reszty uczelni, które w owym czasie wolały grać w „piłkę nożną/kopaną”.

19 października 1873 r. w Nowym Jorku Columbia, Princeton, Rutgers i Yale zorganizowały zebranie w celu ujednolicenia przepisów gry. Przyjęto tam zasady London Football Association, które zabraniały noszenia piłki w rękach.

Harvard, pomimo zaproszenia, odmówił udziału w zebraniu ponieważ uważał swoją wersję gry za lepszą i wolał przy niej pozostać. Można spekulować, co stałoby się, gdyby Harvard zaakceptował „londyńskie przepisy”. Czy football wszędzie byłby tą samą dyscypliną – piłką nożną? Czy football amerykański w ogóle by powstał jako odrębna dyscyplina? Na szczęście nigdy się tego nie dowiemy, a ja mam o czym pisać pracę magisterską.

Uprawianie piłki nożnej (soccer) przez większość uczelni sprawiło, że na Harvardzie rozwinęła się rywalizacja międzyklasowa/międzystudencka. W 1873 r. podobne mecze w „Boston game” rozgrywano także w Corelli i University of Michigan.

Pomimo różnic obydwie wersje zyskiwały coraz większą popularność, powstawały drużyny New York University, Cuty College, Washington, New Jersy itp.

Pierwszy mecz rozegrano według nowych, ujednoliconych zasad w New Haven 25 października 1873 r., Yale wygrało z Rutgers 3:0.

Kilka tygodni później drużyna Princeton przybyła do New Haven, aby rozegrać swój mecz z drużyną Yale. Od początku spotkania widoczna była przewaga drużyny gości. Princeton wygrało 3:0.

5 grudnia Yale wygrało 2:1 z Anglikami, którzy nazywali siebie Eton Players. Na prośbę “Anglików” mecz rozegrano jedenastu na jedenastu i był to pierwszy oficjalny mecz, w którym drużyny liczyły po jedenastu zawodników. Yale zafascynowane możliwościami (otwarta przestrzeń, szybka gra) jakie daje gra taką liczbą osób, zaczęło długotrwały proces promocji takich składów drużyn.

Pierwszy międzynarodowy mecz z udziałem drużyn McGill University (Montreal, Kanada) i Harvardu odbył się w maju 1874 roku w Cambridge. Doszło do tego dzięki korespondencji kapitanów obu drużyn.

Zespół z Kanady był zwolennikiem rugby i nic nie wiedział o zasadach “Boston game”. Harwardczycy zaś nie znali rugby. Kapitanowi doszli więc do wniosku, a zarazem porozumienia, że pierwszy mecz rozegrany zostanie  według zasad „Boston game” a drugi według zasad rugby. Cenę biletu wstępu na mecz dla kibiców wyceniono na 50 centów.
Uczelniana gazeta opublikowała przepisy, by zawodnicy i widzowie wiedzieli, na czym polega ta nieznana dotąd na Harvardzie gra :
„(...) Mecz trwał 3x30 min, na każdym końcu boiska znajdowała się bramka z poprzeczką. Gol był za kopnięcie piłki do bramki a za wbiegnięcie z piłką do bramki - “touchdown” dostawało się rzut wolny na bramkę. Liczba „touchdown'ów” nie liczyła się w końcowym wyniku(...)”.

Dwadzieścia dwie minuty zajęło Harwardczykom zdobycie trzech bramek i zakończenie meczu w stosunku 3:0.
Następnego dnia rozegrano drugi mecz, nikt nie dawał większych szans drużynie gospodarzy na wygranie dziwnej gry, którą na co dzień uprawiała uniwersytecka drużyna z Montrealu. Mecz ku zaskoczeniu zakończył się bezbarwnym remisem. Historia ta warta jest swojej puenty, gdyż prawdziwym zwycięzcą tego pojedynku okazała się sama gra. Zafascynowała ona nie tylko widzów ale i zawodników.

23 października 1874 r. Harvard zagrał pierwszy mecz poza granicami kraju – był to rewanż w Kanadzie na terenie Montreal Crocket Club. Wygrali dzięki temu, że zdobyli więcej razy przyłożenie, pomimo tego że wynik końcowy to remis 0:0 .

18 października 1875 William A. Whitiny i Wiliam Arnold, kapitanowi drużyn Harvardu i Yale spotkali się, w Springfield, Massachussets. Spotkali się aby przedyskutować zasady meczu “piłkarskiego” między tymi dwoma uczelniami. Różnica zdań odnośnie reguł tego spotkania doprowadziła do tego, że mecz rozegrano biorąc, większość zasad z rugby:

  • bieganie z piłką w rękach
  • scrummage
  • blokowanie powyżej bioder
  • 15 osobowe drużyny

z piłki nożnej zostawiając :

  • okrągłą piłkę
  • tylko bramki/ gole liczą się do końcowego wyniku

Zasady te nazwano „Concessionary rules”

13 listopada 1785 r. drużyny spotkały się w New Haven, mecz oglądało około 2 tysiące widzów. Harvard wygrał 4:0. Pomimo jednostronnego wyniku, mecz okazał się wielkim sukcesem. Przekonał on wszystkich widzów i nie tylko, że zaprezentowana gra „rugby” jest grą przyszłości. Oglądający „inną wersję gry w piłkę” wysłannicy Princeton wrócili na swoją uczelnię pełni entuzjazmu i z takim samym przekonaniem odnośnie przyszłości owej gry.

Mecz Yale - Harvard przekonał inne uczelnie do „rugby” a z poparciem „Wielkiej Trójki” (Big Three -Nazywano tak Princeton, Harvard i Yale) spowodował, że rok 1875 stał się ostatnim rokiem dominacji piłki nożnej/kopanej w wersji soccer na uczelniach.

 

Część 1.: początki "starożytnego" futbolu
Część 2.: Football - piłka kopana - dociera do USA


Sonda

Która drużyna zajmie ostatnie miejsce premiowane awansem do play-offs?